Tanıtım

Kimya Bölümü 2012 yılında Fen Fakültesine bağlı olarak kurulmuş olup 2016 yılında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ne dâhil olmuştur. Bölüm kadrosu 4 öğretim üyesi ve 2 öğretim eleman yardımcısından oluşmaktadır. Adli Bilimler Tezli Yüksek Lisans Programı, Nanobilim ve Nanomühendislik Yüksek Lisans Programı ile Nanobilim ve Nanomühendislik Doktora Programı bünyesinde lisansüstü eğitim vermektedir. Kimya lisans mezunları yanı sıra disiplinler arası olan lisansüstü programları ile mühendislik, eczacılık ve tıp fakülteleri ile de işbirliği içerisinde çalışılmaktadır. Bölüm çalışma alanları öğretim üyelerinin uzmanlıklarına göre öncelikli olarak ilaç taşınımı, enzim kinetiği, ilaç ve küçük molekül-DNA etkileşimleri, nanagözenekli malzemeler, manyetik nanoparçacıklar ve sensör geliştirme alanlarıdır.

Kimya Bölümü, eğitim öğretim faaliyetlerinde kapsamında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakülteleri’nin kimya alan derslerini yürütmektedir. Bölümümüz yakın gelecekte lisans eğitimine başlamayı hedeflemektedir. 

Bölümümüzde öğretim üye ve elemanları tarafından gerçekleştirilen güncel yayın ve proje bilgilerini haberler başlığı altında bulabilirsiniz.